Bu ailede sanatçı doğulur! - Başakşehir Yaşam
Kültür Sanat
Bu ailede sanatçı doğulur!

Öyle bir aile ki; bünyesinde Türk filmleri ve dizileri ile birlikte tiyatronun başarılı oyuncuları ve profesyonel müzisyenleri barındırıyor...
Tam 6 kardeş sanatla iç içe yaşıyor; üstelik hepsi de profesyonel olarak... Selahattin ; Erkan ve Naci Taşdöğen ; sinema ve tiyatro oyuncusu. Diğer üç kardeş de profesyonel müzisyen. Altı erkek kardeş ; ilk kez AKޞAM Cumartesi için bir araya geldi.

kardesler
Taşdöğen kardeşlerin dedesi ; ;Komik Nedim ; lakaplı Nedim Gölyiğitoğlu ; geleneksel Türk tiyatrosunun son temsilcisi ; ortaoyunu ve tuluat sanatçısı İsmail Dümbüllü ile birlikte sahneye çıkmış bir tiyatro sanatçısı. ;Komik Nedim ; ; Dümbüllü ;nün hem yakın arkadaşı hem de sahne partneri olmuş. Birlikte Direklerarası ;nda tiyatro yapan iki arkadaş ; aynı zamanda Türkiye ;nin birçok yerinde de çadır tiyatrosu kurmuşlar. Sanatçı ruhlarının dedeleri ;Komik Nedim ;den geldiğini belirten Taşdöğen Kardeşler ; ;Aslında bu ruh bizim genlerimizde var. Normal yaşamımızda bile müzik ve oyun ile iç içe yaşıyoruz ; diyorlar.
Uzun zamandır işleri sebebiyle bir türlü buluşamayan altı kardeş ; AKޞAM Cumartesi için bir araya geldi ve ortaya anılarla ; öykülerle dolu bir sohbet çıktı.

MÜNEVVER CİNAYETİNİN FİLMİNDE ROL ALACAKLAR
Sanatçı kardeşler ; Münevver Karabulut ;un hunharca öldürülmesini konu alan bir sinema filminde de rol alacaklar. Yakın bir tarihte ;motor ; diyecek olan filmde Selahattin Taşdöğen ; İstanbul Valisi Muammer Güler ;i ; Naci Taşdöğen ise Münevver Karabulut ;un babasını canlandıracak. Selahattin Taşdöğen ; gişe rekorları kırması beklenen filmin beklentisinin çok yüksek olduğunu söyleyerek ;10 milyon doları bulacak maliyeti. Bu cinayet ; Türk insanını derinden etkiledi. Bu filmde yaşanan olayları birebir canlandırmaya çalışacağız ; diyor.

Ailenin en büyüğü olan Nizam Taşdöğen ; Bakırköy halkının sevgilisi. Yıllardır Bakırköy Belediyesi ;nde zabıta komiseri olarak çalışıyor. Gündüz bu işi yaparken geceleri de orduevinde gitar çalıyor. Ağabey Taşdöğen kardeşleriyle gurur duyduğunu anlatarak ;Tek sıkıntımız birbirimizi görememek. Ama onları televizyonda da görsem bu bana yetiyor ; diyor.
Taşdöğen kardeşlerin başarılı sanatsal faaliyetlerinin yanı sıra yaşamları da ilginç ve bir o kadar da komik öykülerle dolu. Büyük ağabey Nizam henüz 18 yaşındayken müziğe merak sararak gitar derslerine gitmeye başlamış. Bir gün yine gitar dersinden sırtında gitarı ile dönerken Kasımpaşa Orduevi önünden geçiyormuş. Birden iki asker yanına gelerek koluna girmiş ; ;Komutan seni görmek istiyor ; diyerek orduevine sokulmuş. Ne olduğunu anlamaya çalışırken orduevi komutanı ;Oğlum ; omzunda gitarla görünce bize yardımcı olabileceğini düşünerek seni çağırttım. Önemli bir düğün var ; gitarcımız gelmedi ; ne yap yap şu düğünü kurtar ; demiş. Apar topar orkestranın yanına gelen Nizam Taşdöğen ; diğer müzisyenlerle birlikte çalarak düğünün sağ salim bitmesini başarmış. Profesyonel müzisyenliğe de böyle ilginç bir şekilde başlamış.

FENER YENİLİNCE...
Naci Taşdöğen ; geçtiğimiz yıl vefat eden ünlü tiyatro sanatçısı Savaş Dinçer ile birlikte rol aldıkları tiyatro oyununda başlarından geçen ilginç olayı anlattı. Oyun öncesi iki oyuncu ; Türk kahvesi içerek sohbet ediyor ; her ikisi de koyu Fenerbahçe taraftarı olduğu için o sırada oynanan Fenerbahçe-Beşiktaş derbi maçını konuşuyorlarmış. Perde açılıp Taşdöğen ve Dinçer sahneye çıktığında az önce içilen Türk kahvesinin telvesi Naci Taşdöğen ;in boğazına takılmış. Tüm gayretlerine rağmen konuşamaz hale gelmiş. Oyun altüst olmuş. Diğer taraftan seyirciler tarafında Fenerbahçe ;nin yenildiği haberi sahnede duyulmuştu. Tam bu sırada Savaş Dinçer ;in ;Hem Fener yenildi ; hem de oyun rezil oldu ; ben bu saatten sonra oynamam ; diyerek sahneden çekip gitmesi herkeste şok etkisi yaratmış. Tek başına sahnede kalan Taşdöğen ; 10 dakika kadar tuluat yapmak zorunda kalmış. Artık içinden çıkılamaz bir konuma geldiğinde ise Savaş Dinçer sahneye geri dönmüş ; ;Maç berabereymiş ; diyerek oyuna devam etmiş.

TABUTTAKİ SANATÇI
Nizam ve Sabahattin Taşdöğen ; Türkiye ;nin ilk rock gruplarından ;Devil ; ile Fitaş Sineması ;nda bir konser verirler. Konserde mizansen gereği Sabahattin Taşdöğen bir tabut içersinde olacak ; belli bir süre sonra da tabuttan çıkacaktı. Tüm görkemi ile süren konserde beklenen zaman gelmiş ancak tabut kapağı açılmamış. Tabuttan sesler geliyor ama hiçbir hareket yok... Bir şeylerin ters gittiğini düşünen müzisyenler konseri keserek tabutu tekmelerle kırmayı başarmış ve zar zor Sabahattin Taşdöğen ;in dışarı çıkmasını sağlamışlar. Taşdöğen tabut içersinde iki çivinin azizliğine uğramış ; dışarı çıkamamış. Yaşanan trajikomik olay ; seyircilerin coşkulu alkışı ile neticelenmiş.

ÖNDER ޞUޞOОLU aksam.com.tr


Tarih: 17.10.2009 - Görüntülenme Sayısı: 2881  |  
| | | | Daha Fazla
Bu Konu Hakkında ki Yorumlar________________________________________________
yunus (Konu Puanı:5/5)
çok mükemmel insanlar. içlerinde bir tek nizam abiyi çok iyi tanırım.. çok renkli bir kişiliği var. hatta kendisiyle en son babamla beraber saray muhallebicisinde çay içmiştik. ;) selahattin abinin o dönemde dizisi vardı ipek tuzcuoğlu ile düriyenin güğümleri dizisi çekimlerinden dolayı görüşemediklerini söylemişti bize. :D netice olarak hepside iyi insanlardır ben tanıdığım için onur duydum..
Gönderim zamanı: 28.10.2016
Yorum Yaz
Adınız:

E-Postanız:

Konu Puanı:
This Is CAPTCHA Image

Yorumunuz:
ARAMA YAP
BAŞAKŞEHİR'İN NABZI

İBFK Olarak Avrupa Kupalarında Başarılı OLacakmıyız?

NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak :
5:07
Güneş :
6:48
Öğle :
13:07
İkindi :
16:29
Akşam :
19:04
Yatsı :
20:32
Terasium
HAFTANIN VİDEOSU