Türkiye’nin ilk ağır engelli rehabilitasyon merkezi Başakşehirde Kuruluyor

Tarih : Görüntülenme Sayısı: 130
Türkiye’nin ilk ağır engelli rehabilitasyon merkezi Başakşehirde KuruluyorEngelliler robotlarla yürütülecek

Ağır ve mental engellilerin eğitim‚ bakım ve rehabilitasyon hizmetlerini aynı anda alacağı Türkiye’de ilk ve tek engelli rehabilitasyon merkezi Başakşehir’e inşa ediliyor.

Başakşehir Engelli Rehabilitasyon Merkezi (BERM) 16 bin metrekarelik alanıyla da Türkiye’nin en büyük Engelli Rehabilitasyon Merkezi olacak. 24 sınıf ve 9 bireysel eğitim sınıfının yer aldığı Başakşehir Engelli Rehabilitasyon Merkezi’nde‚ son teknoloji ve tekniklerle donatılmış ‘Uzay terapi‚ duygusal algı‚ duygusal bütünleşme ve robotik rehabilitasyon odaları’ yer alıyor.

Engelli bireylerin yaşam kalitesini yükseltmek‚ sosyal hayata daha aktif katılımlarını sağlamak‚ ağır engellilerin de eğitim‚ bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinin sağlanacağı Başakşehir Engelli Rehabilitasyon Merkezi’nin inşasına başlandı.

Kayaşehir bölgesinde inşa edilen Başakşehir Engelli Rehabilitasyon Merkezi (BERM)’in 2018 eğitim döneminde hizmet açılması planlanıyor.  Başakşehir Engelli Rehabilitasyon Merkezi‚ benzer kurumlardan farklı olarak ağır engelli ve mental engellilerin eğitim‚ bakım ve rehabilitasyon hizmetlerini de aynı yerde sağlayacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilecek proje pek çok alanda ilkleri bünyesinde barındırıyor. Merkez‚ eğitilebilir yaş sınırını geçenler ve yatağa bağımlı hastalar dışında tüm ağır ve mental engeli olanlara hizmet verecek. Günde 250 kişinin hizmet alması planlanan Başakşehir Engelli Rehabilitasyon Merkezi’nde öncelik ağır engellilerin olacak. Kontenjan durumuna göre çevre ilçelerden de hasta kabul edecek olan kurum‚ ücretsiz olacak.

Merkezin Robotik odasında; yürüme bozukluğu olan engelliler robotlarla yürütülecek. Robotik bağlantılar ve kollardan destek alarak yürüme egzersizleri yaptırılan engelliler sağlıklarına kavuşacak. Uzay terapi odasında ise çeşitli aletlerle hastaya yerçekimsiz ortama benzer bir alan sağlanarak‚ tedavisi yapılacak.

Ulaşımın evden servislerle sağlanacağı Türkiye’nin en büyük Rehabilitasyon Merkezi’nde 2 adet rehabilitasyon havuzu da bulunuyor. Bu havuzlarda suyun sağladığı avantajlardan faydalanılarak ortopedik veya zihinsel engellilerin bedensel ve zihinsel olarak gelişimleri sağlanacak. Merkezde 60 araçlık otoparkta yer alıyor.

.

20170730__1523401142