15 Eylül
Başakşehir Belediyesinde İflas Bütçesi

Başakşehir Belediyesinde İflas Bütçesi

İstanbul Başakşehir Belediyesi, 620 milyon TL olan 2020 yılı bütçesine, 500 milyon TL’lik ek bütçe yaptı. Ek bütçe Belediye Meclisi’nden oy çokluğu ile geçti. CHP’li üyeler, 130 milyon TL’ye yaptırılan belediye binası şatafatının ve 500 milyon TL’lik ek bütçenin Belediye’yi iflasa ya da icraya götüreceği uyarısı yaptı.

Birgün'den Uğur Şahin'in haberine göre; İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB), bütçesinin beşte birinden daha az bir borçlanma talebini kabul etmeyen AKP Grubu, Başakşehir Belediyesi’nin 2020 yılı bütçesinin yaklaşık yüzde 80’i kadar ek bütçe yapmasına onay verdi.

 
Başakşehir Belediye Meclisi, 620 milyon TL’lik bütçeye ek olarak 500 milyon TL’lik ‘ek bütçe’ teklifini görüştü. Söz konusu ek bütçenin büyük bir kısmı, imar planlarında akaryakıt tesis alanı olarak ayrılmış olan belediye arsasının satışından karşılanacak.

Maliye uzmanları bir belediyenin bütçesine yakın bir oranda ek bütçe yapmasının yasaya aykırı olmadığını ancak böyle bir durumun da etik kabul edilemeyeceği değerlendirmesinde bulundu.

BUNCA ŞATAFAT VARKEN
CHP’li belediye meclis üyeleri Başakşehir Belediyesi’nin ek bütçesini eleştirirken bir yandan şatafata varan harcamaların diğer taraftan ek bütçelerin belediyeyi iflasa sürükleyeceğini savundu. CHP Başakşehir Belediyesi Meclis üyesi Beyzade Kayabaşı, ek bütçenin kamulaştırma için istendiğini ancak kamulaştırma için meclise bilgi verilmediğini belirti.

TAM OLARAK NEREYE HARCANACAK?
Kayabaşı özetle şunları söyledi:

 
“Ek bütçenin kamulaştırma için kullanılacağından genel olarak bahsedildi. Ayrıntı yok. Belediye başkanlığının 620 milyon TL’lik bütçeyi harcayıp kurumlara ve bankalara olan borç yıllık bütçeyi aşmış, 130 milyon TL’ye Türkiye’nin en büyük bütçesi ile yaptırılan belediye binası şatafatı var ama vatandaşa dokunur bir hizmetiniz yok. Kamulaştırma için 500 milyon ayırmak isteyen başkanlık makamının sonu ya iflas ya da icra ile bitecek, Başakşehir halkının geleceğini elinden almış olacaktır.”

TEK AMAÇ BORÇLANMAK
Başakşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Nizamettin Kümeç ise belediyenin tek amacının borçlanmak olduğunu iddia etti. Kümeç daha sonra özetle şunları söyledi: “Ranta dönük çalışmalar gösteriyor ki belediyenin giderayak, sermayesini tüketerek geleceğini de ipotek altına alarak, müflis bir esnaf gibi iflasını ilan etmektir. Bu zor günlerde tüm belediyeler vatandaşlarına hizmet etmek için kendilerini adamışken siz ise yangından mal kaçırır gibi milyonluk ihalelere, arsa satışlarına çok daha önem vermektesiniz. Bu da gösteriyor ki vatandaş can derdinde siz ise mal derdindesiniz”.

BORÇLANMA DEĞİL EK BÜTÇEYMİŞ
Eleştirileri yanıtlayan Başakşehir Belediye Meclis AKP Grup Başkanvekili Murat Şahin, yapılan eleştirilerde borçlanma ile ek bütçenin bir birine karıştırıldığını belirterek “Bu bir kere borçlanma değil. 500 milyon TL ek bütçedir. Ek bütçenin kamulaştırma için yapılacağını buradaki herkes biliyor” dedi. Şahin, Başakşehir’deki plansız bir bölgede kamulaştırma yapılacağını, bölgede oturan 400 kişinin yüzde 75’inin kendilerine sunulan teklifi kabul ederek anlaşmayı makul karşıladığını iddia etti.

Bu yazı 240 kişi tarafından görüntülendi.

Yorum Ekle

Tüm alanları doldurmak zorunludur