14 Ocak
Bakan ve İBB Karşılıklı  Atışa Dursun Mağdur Başakşehir'li ve Kayaşehir'liler Metronun yapılmasında suçlu kim?

Bakan ve İBB Karşılıklı Atışa Dursun Mağdur Başakşehir'li ve Kayaşehir'liler Metronun yapılmasında suçlu kim?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Turan Özyanık, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi, günlük 100 bin kişi hareketinin beklendiği dünyanın en gelişmiş teknolojileri ile hizmet verecek İkitelli Şehir Hastanesinin metro ve karayolları yapımını durdurarak İstanbulluların kaliteli sağlık hizmeti almasını engellemektedir” dedi.

Turan Özyanık, İstanbul Büyükşehir Belediye Sözcüsü Murat Ongun'ın sosyal medyadan yaptığı açıklamalara yine sosyal medya hesabından cevap verdi. Özyanık, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin günlük 100 bin kişi hareketinin beklendiği dünyanın en gelişmiş teknolojileri ile hizmet verecek İkitelli Şehir Hastanesinin metro ve karayolları yapımını durdurarak İstanbulluların kaliteli sağlık hizmeti almasını engellediğini vurgulayarak, “Metrokent-Kayaşehir Metro hattında 4 istasyonda imalatlara başlanmış, çalışmaları etkileyen yollar trafiğe kapatılmıştır. Mevcut imalatlar yerel seçimler öncesinde yapılmış olup yerel seçimlerden sonra ihalesi, ödeneği ve müteahhidi olan çalışmalar durdurulmuştur. Sağlık Kent Metro İstasyonu hastane içerisinde bulunmakta ve hastanenin açılabilmesi için metro inşaatının bitirilmesi zorunludur. Tamamı İstanbul Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda olan yolların yapımına yerel seçimler öncesinde başlanmış, bir kısmının imalatı tamamlanmıştır. Yerel seçimler sonrasında ihalesi, ödeneği, müteahhidi olan yol imalatları durdurulmuştur. Bizim motivasyonumuz millete hizmet etme ve dev projeleri ülkemize kazandırma aşkından geliyor. Ama asıl merak konusu; sizin İstanbul'a hizmet etme motivasyonunuzun ne zaman ortaya çıkacağıdır” ifadesini kullandı.

İBB'den Bakan Turhan'a yanıt

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun, sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu...
  
Sözcü Ongun, "Ulaştırma Bakanı Sn. Turhan’ın, 'İmamoğlu Başakşehir’de açılacak şehir hastanesine ulaşacak metroyu durdurdu' ifadesi doğru değildir" dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın İstanbul Başakşehir'de açılacak şehir hastanesine ulaşacak metro hakkındaki açıklamalarından tepki gösteren Ongun, “Bazı Bakanlarımızın, İBB ve Başkanımız Ekrem İmamoğlu hakkında yanıltıcı açıklama yapmayı alışkanlık haline getirdiğini üzülerek görmekteyiz. Ulaştırma Bakanı Sn. Turhan'ın, ‘İmamoğlu Başakşehir'de açılacak şehir hastanesine ulaşacak metroyu durdurdu’ ifadesi doğru değildir” dedi.

“1,5 MİLYAR LİRAYA İHTİYAÇ VAR”

Metro hattının sadece yüzde 9’unun tamamlandığı hatırlatan Ongun, “Yapımına 2017 yılında başlanan Başakşehir-Kayaşehir metro hattı projesi, finansman bulunmadan ihaleye çıkıldığı için Ekim 2018'den bu yana durmaktadır. Sadece yüzde 9'u tamamlanan hattın bitirilmesi için 1,5 milyar liraya ihtiyaç vardır” ifadelerini kullandı.

Ongun açıklamalarını şöyle sürdürdü;

“Şehir Hastanesi'nin açılışı nedeniyle Nisan 2019'da hastane önündeki istasyon için kazı çalışmalarına tekrar başlanmış ancak finansal yetersizlik nedeniyle bir önceki yönetim tarafından inşaata devam edilememiştir.

Sadece 1 istasyonun yüzde 25'i yapılmıştır. Hal böyleyken, kamuoyuna üstelik bir Bakan tarafından yanıltıcı bilgi verilmesinin arkasındaki motivasyon düşündürücüdür.

Kamuoyunu sağlıklı ve şeffaf bir şekilde bilgilendirme gayretimiz devam edecektir.”

İMAMOĞLU’NDAN ERDOĞAN’A “BAŞAKŞEHİR METROSU” ÇAĞRISI: “EL BİRLİĞİYLE DURAN BÜTÜN METRO HATLARINI HAREKETE GEÇİRELİM”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 20’nci ilçe belediyesi ziyaretini Sultanbeyli’ye yaptı. İmamoğlu, gazetecilerin sorularını da Sultanbeyli’de yaptığı saha incelemesi sırasında yanıtladı. Başakşehir Hastanesi’ne bağlantılı olacak metro hattının İmamoğlu tarafından durdurulduğu iddia edilmiş, ancak talimatın eski İBB Başkanı Mevlüt Uysal tarafından verildiği ortaya çıkmıştı. Gazeteciler, İmamoğlu’na bu konuyu sordu. İmamoğlu, “Benim arkadaşlarım evvelsi gün buna bir açıklama yazdılar. ‘Yanlış ifade’ diye belirttiler. Doğru, ama eksik. Yalan; yanlış değil, yalan ifade” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bazı bakanlar tarafından yanlış yönlendirildiğini belirten İmamoğlu, şu çağrıyı yaptı:

“Ben, Sayın Cumhurbaşkanı’na buradan çağrı yapıyorum. Gelin, el birliğiyle duran bütün metro hatlarını harekete geçirelim 2022-2023 bitmeden. Bu durmuş, 2 yıldır yapılamayan bütün metro hatlarını hemen bitirelim. Kimin bu metro? Ekrem İmamoğlu’nun mu? Sayın Erdoğan’ın mı? Hayır; milletin. Beraber çözelim. Onun için bakanların bu yanıltmalarıyla, yalan ifade kullanarak hem Sayın Cumhurbaşkanı’na hem hükümete hem millete zarar verdiklerini düşünüyorum.”

KARAR: BAŞAKŞEHİRREHBERİ.COM OLARAK METROYA SPONSOR OLMAYA KARAR VERDİK

Bu yazı 1335 kişi tarafından görüntülendi.

Yorum Ekle

Tüm alanları doldurmak zorunludur