07 Nisan
Mesleğim Geleceğim!

Mesleğim Geleceğim!

          Birinci yarıyılın sonlarıydı, eski öğrencimiz Emre geldi. Biraz sohbet ettikten sonra:“Hocam ben üniversiteyi bırakmak istiyorum. Tekrar sınava hazırlanacağım.” dedi. (Bu arada Emre, geçen yıl ilk 1000’e girip Cerrahpaşa Tıp Fakültesini kazanan bir öğrencimiz.)

“Emre tebrik ederim” dedim. Şaşırdı ve “Hocam ilk siz tebrik ettiniz” dedi.

“Bu kararlılığından ve cesaretinden dolayı tebrik ederim” dedim. “Çünkü bu kararın senin 35-40 yılını ilgilendiren bir mesele. Dolaysıyla sevdiğin bir bölümde okumak ve istediğin bir işi yapmak gerçekten önemli. Peki, niçin tıp tercih ettin?” dedim.

“Hocam annem çok istemişti onun için yazdım; ama okula gidince bu mesleğin bana uygun olmadığına karar verdim” dedi.

Ülkemizde maalesef, ‘yanlış tercih kurbanı’ çok insan var. Bunların birçoğu, kazandığı bölümü okuyup, bitiriyor ve zoraki o mesleğe devam ediyor ama mutsuz ve başarıları sınırlı. Bu tarz insanları, sınav ve tercih meselesi açılınca hemen konuşmalarından yakalıyorsunuz. Belli bir kısım tercih kurbanları ise okulu bitirmiş ama alanı dışında kalan ‘sevdiği’ başka işlerle uğraşıyor. Çok istisnai olan küçük bir grup ise okulu bırakıp tekrar hazırlanma cesareti gösterebiliyor.

Öğrencilerin özellikle tercih maratonunda yanlışa düşmelerinin bazı sebepleri var, öncelikle bunlar üzerinde durmak istiyorum:

İl sınırlaması olması, (İstanbul dışında okumam anlayışı)
Üniversite sınırlaması olması, (İTÜ’den başka üniversitede okumak istememe gibi)
Anne babayı kıramama,
Puanım yüksek yazık olmasın psikolojisi, (puanı tuttuğu için istemediği bölüme gitme)
Arkadaşlar ile beraber olmak istemek,
Tekrar hazırlanamam psikolojisi,
Doğru tercih listesinin olmaması, (tercih listesinde fazla meslek gruplarının olması)
Öğrencinin hedefi net olmadığı için başkalarının yönlendirmesiyle meslek seçmesi,
Öğrencinin son sınıfa gelinceye kadar hedefini netleştirmemesi, hedef ve meslek secimini tercih dönemine sıkıştırması ve acele karar vermesi.
             Tercih dönemine yaklaştığımız şu günlerde öğrencilerimizin puanlarına göre değil de kendi isteklerine göre tercih yapmalarını öneriyorum. Çalışma şartları, ortam, ekonomik beklentilere uygunluk dikkat etmeleri gereken önemli bir nokta.

          Öncelikle öğrencimiz kendini iyi tanımalı, ne istediğini net olarak ortaya koymalı. Gerekirse bu konuda yakınında olup onu iyi tanıyanlardan destek almalı. Annesi, babası, abisi, ablası, öğretmeni, yakın akrabası. Kendisine uygun doğru mesleği seçmede kesinlikle destek almalı. Sadece bir uzmanın yapacağı testle karar verilecek bir konu değil.

             Bir meslek ne için tercih edilir?

Sosyal statü
İş imkânı
Ekonomik durum
Kişinin kendi özellik ve beklentilerine uygunluk
        Öğrencimizin meslek ve üniversite seçerken bu hususlara dikkat etmesi ve gerçekten ne için seçtiğinin farkında olması gerektiğini düşünüyorum.

İnsan sevdiği işi yaparsa işinde hem başarılı oluyor hem de mutlu oluyor. Ayrıca işinde zirveye daha kolay tırmanıyor.

      Tercih ve meslekler konusunda aşağıda linkini vermiş olduğum web portallarından da destek alabilirsiniz.

Millî Eğitim Bakanlığının oluşturduğu ve Millî Eğitim bakanımızın da özellikle üzerinde durduğu “Mesleğim Hayatım” portalı; https://meslegimhayatim.meb.gov.tr

YÖK’ ün hazırladığı “YÖK Atlas” da bu konuda oldukça başarılı;  https://yokatlas.yok.gov.tr

Kendinize uygun doğru mesleği seçmeniz ümidiyle…

Bu yazı 618 kişi tarafından görüntülendi.

Yorum Ekle

Tüm alanları doldurmak zorunludur