05 Şubat
VİCDANLI BİR GENÇLİK

VİCDANLI BİR GENÇLİK

       “Yolumuz birbirimizi anlamaktan geçmiyorsa, hiçbir yere varamayacağız demektir.” demişti, İsmet Özel. Oysa bu çağda, hangi yoldan bahsedildiğini sorgular oldu insanlık. Kur’ an-ı Kerim gibi bir kitabız ve Peygamberimiz gibi bir öğreticimiz varken. En son kaç kişiye gönülden bir selam vermiştik? Peygamber Efendimiz’ in “Aranızda selamı yayınız” tavsiyesine uygun bir şekilde selamlaşabiliyor muyuz komşumuzla ailemizle arkadaşımızla. En son kimlerin doğrudan gözlerinin içine bakıp derdini dinlemiştik, anlamaya çalışmıştık? Hatta mü’min kardeşimizin derdi için dertlenmiştir. Çözümü için gayret göstermiştik.


         Telefonlarımızın “akıl” katsayısı yükseldikçe, kalbimizin “vicdan” katsayısı hızla azalıyor muydu, merak ediyorum. Biz, yani “insanlık” hangi ara birbirimize bu kadar kolay kıyar olduk? Telefonlarımızın mesaj klavyesini kullanmak mıdır bize cesaret veren? Yüz yüze, göz göze söyleyemeyeceklerimizi birkaç tuşa basarak mı kolayca söylüyoruz? Yoksa “ben her zaman haklıyımdır” yanılgısına biz de mi düştük? Hâlbuki dinimizin bize öğrettiği merhamet, hüsn-ü zan ve kardeşlik duygularımız daha önemli değil mi? Yüce Allah’ ın bizleri kitabımız Kur’ an-ı Kerim’ de “kardeş” kıldığını unutmamamız gerekmez mi?


       Mesele önce hayatlarımızın hızlanmasıyla başladı. Öyle ya, “Kimselerin vakti yok, durup ince şeyleri anlamaya.” Öncelerde, hızlı yiyecekler (fastfood) hayatımıza girmişti. Şimdi bir baktık, hayatımız da hızlanmış. Samimiyet, yerini ufak ufak mecburiyetlere, ayak üstülere, geçiştirmelere bırakmış. Hızlı yaşanan bir dünya, karşılaştığımız meselelerde bizden hızla karar vermemizi, bir sonuca varmamızı bekliyor.
 
        Bu noktada, İyi, vatanperver, devletini ve milletini seven, bayrağına sahip çıkan, nizam-ı âlem için gayret göstermekten çekinmeyen, ahlaklı, dürüst, vicdanlı insan yetiştirmek; mutsuz, kaygılı, bencil ancak başarılı (?) bir insan yetiştirmekten çok daha ciddi, zor ancak vatana millete faydalı bir iştir.


       Bizler de Başakşehir’ de bulunan Özel Sinerji Kız Liselerinde, bu meseleden hissemizi alarak, öğrencilerimize duygudaşlık kurmayı, vicdanla muhasebe etmenin önemini vurguluyoruz. Bilhassa, rehberlik servisi olarak yaptığımız çalışmalarda öğrencilerimizle, ahlaklı ve milli manevi değerle mücehhez bir birey olarak yetiştirmek, kendini bir başkasının yerine koyabilmek üzerine çalışmalar yapıyoruz. Okulu, gerçek yaşamın, ileride iş hayatının, aile ve yakın çevrede kişiler arası ilişkilerin bir provası olarak görerek, kısacası “okulu toplum içi ilişkilerin bir örneği” üzerinden düşünerek faaliyetlerde bulunuyoruz. Okul içi meselelerde akran danışmanlığına önem veriyoruz. Bu tür hassasiyetlerin iz düşümünün, toplum üzerinde büyük değişimlere vesile olacağını umuyoruz. Toplumumuzun genlerinde bulunan insanlığın huzuru için yaşamak ve yaşatmak ülküsüyle, mazlumun yanında zalimin karşısında duruş sergileyebilecek bir cesaretle, ahlaki değerlerimizin güzelliklerini yaşayabilecek kazanımlarla, vatanımıza bayrağımıza hizmet etmenin tadına varabilen, bencil değil paylaşmayı bilen başarılı bir nesil için gayret gösteriyoruz. Allah’ ın emir ve yasaklarına uymanın temel eğitim programına ne kadar uygun olduğunu ifade ederek iyi insan olmanın iyi kul olmaktan geçtiğini ifade etmeye çalışıyoruz. Namaz kılmanın bir insan için ne kadar kıymetli bir değer olduğunu bilen öğrencilerimizle ilmi ve fenni çalışmalarda en üst seviyeye çıkmaya gayret ediyoruz. Sinerji Koleji olarak biliyoruz ki; ilim bizim malımızdır ve nerde bulursak almak için gayret gösteriyoruz. Ama en nihayetinde

Yunus Emre gibi;


İlim ilim bilmektir
İlim kendin bilmektir
Sen kendin bilmezsin
Ya nice okumaktır


Diyebiliyoruz. Ahlaklı ve başarılı gençler için sizleri de Başakşehir ve Kayaşehir’ de bulunan Sinerji Özel Kız Liselerine bekliyoruz.
    

Özel Sinerji Anadolu Lisesi
     Rehberlik Servisi

Bu yazı 560 kişi tarafından görüntülendi.

Yorum Ekle

Tüm alanları doldurmak zorunludur